Sezona godišnjih odmora se bliži kraju i svi koji su bili na moru, bilo da su bili u Hrvatskoj, Crnoj Gori ili Albaniji su najvjerovatnije osjetili poskupljenja na sopstvenoj koži.
Inflacija u svijetu zadnjih par godina ne miruje, a sada je više nego poznato da zadnjih par godina pred ljetnu sezonu cijene ljetovanja i sve što ide uz to skaču do neba.
Kilo grožđa za devet eura
Mnogi turisti, kako iz regije, tako i iz ostatka Evrope i svijeta se žale i smatraju da Hrvati jako pretjeruju ove godine sa cijenama.
Cijene su različite od mjesta do mjesta, od marketa do marketa.
Ove sezone mnogi su turisti snimali cijene po marketima i postavljali ih na društvene mreže. Uspoređujući cijene s državama iz kojih dolaze. Cijene nekih namirnica čine se apsurdnim.
U jednom marketu u Drveniku, inače mjestu koje vole da posjećuju Bosanci, 7,28 eura (oko 14,60 KM) koštaju dva sladoleda i mala limenku gaziranog pića, a za ista tri artikla bi u BiH platili 4,5 KM.
Takođe u jednom manjem marketu u Makarskoj kilo grožđa se prodaje za 8,99 eura (oko 18 KM), pašteta za tri eura (oko šest KM), slani tvrdi bijeli sir sedam eura (oko 14 KM), hljeb ide od dva eura (oko četiri KM), pa čak do četiri eura (oko osam KM), komad pice tri eura (oko šest KM)…
Kada je riječ o cijenama u restoranima i kafićima, posjetioci mogu očekivati raznoliku ponudu koja odgovara različitim budžetima.
Pa tako u Makarskoj za dvije kafe i kuglu sladoleda treba izdvojiti sedam eura i 70 centi, što je skoro 15 KM. Neka cijena u BiH za nešto slično iznosila bi nekih sedam KM.
Obrok u prosječnom restoranu košta između 12 i 25 eura (od oko 25 do oko 50 KM) po osobi, dok se cijene ribe kreću od 15 eura (oko 30 KM) pa nadalje. Brza hrana, poput sendviča, dostupna je po cijenama od pet do 10 eura (od oko 10 do oko 20 KM), dok se pice kreću od 12 do 15 eura (od oko 24 KM do oko 30 KM), a za čašu malog točenog piva moraćete izdvojiti 2,5 eura (oko 5 KM).
Ipak, na gore navedene cijenu treba dodati i cijene hrane i pića, te će samo za ručak ili večeru s pićem u restoranu biti potrebno izdvojiti minimalno 120 KM za četiri osobe, i to ako se odluče za picu, tjesteninu, rižoto ili ćevape.
Ipak nije svugdje skupo
Za nešto drugo s menija, recimo ribu ili mesni stek, potrebno je izdvojiti znatno više novca, pa tako ramstek na žaru košta 26 eura (oko 52 KM), biftek 34 eura (oko 68 KM), miješano meso 25 eura (oko 50 KM), salata od morskih plodova 16 eura (oko 32 KM), riblja plata za dvije osobe 45 eura (oko 90 KM), škampi 34 eura (oko 68 KM), kozice 23 eura (oko 46 KM), a kad uz ovo sve dodate desert (kolač ili sladoled), jedan obrok za četvoro dostiže i 200 KM.
Cijene alkoholnih pića po kafićima variraju. Pa tako pivo od pola litre košta 4,5 eura (oko devet KM), čaša najjeftinijeg vina je tri eura (oko 6 KM), dok je najniža cijena žestokog pića u kafićima dva eura (oko 4 KM). Sokovi su 3,5 eura (oko 7 KM), flašica vode dva eura (oko 4 KM), a ljubitelji koktela moraju da izdvoje između pet i 11 eura po jednom piću (oko 10-20 KM).
Međutim, treba napomenuti da ipak svuda nije skupo, ma koliko god se svi žalili. Ima kafića u strogom centru makarske na rivi gdje se za dvije kafe izdvojiti oko tri eura (oko šest KM). Takođe postoje marketi koji imaju sasvim pristojne cijene.
Na kraju kada se sve sabere i oduzme, ljetovanje u Hrvatskoj je sve skuplje i skuplje, pa čak i za turiste koji dolaze iz Evropske unije, piše Bosnainfo.
Za ljude iz BiH koji imaju neku prosječnu platu je sigurno preskupo i ako se nastavi ovakav trend rasta cijena, more će za mnoge postati nedosanjani san.