Poznata aktivistkinja za ljudska prava Aida Ćorović ističe da istinski mir na Balkanu neće biti moguć sve dok, kako navodi, većina građana i građanki Srbije – a posebno mlađa generacija – ne prepozna jasnu vezu između ratova devedesetih i današnje društvene i političke stvarnosti.
Komentarišući mogući odlazak srpskih studenata u Potočare povodom 11. jula, Ćorović naglašava da takav čin ne bi predstavljao poraz vlasti pred međunarodnom zajednicom, već bi bio pokazatelj unutrašnje zrelosti i odgovornosti.
– Poraz vlasti bi bio kada bi studenti iz Srbije otišli da se poklone ubijenim Bošnjacima u Srebrenici. To bi bio jasan znak prihvatanja istorijske istine – da se tamo dogodio genocid, da su se devedesetih godina vodili ratovi, i da za te tragedije veliku odgovornost snose tadašnje, ali i sadašnje vlasti u Srbiji, navodi Ćorović.
Govoreći o simbolici potencijalnih skupova u Novom Pazaru, Ćorović naglašava da takve inicijative nisu novost i da sama njihova pojava, ukoliko dolazi samo iz bošnjačke zajednice, ne nosi širu političku težinu.
– Nema stvarnog pomaka dok studenti iz Beograda, Novog Sada, Niša ili Kragujevca ne krenu put Potočara. Kada se to desi, to će biti jasan znak otklona od nacionalističke ideologije koja je svoje uporište imala upravo u tim sredinama, smatra
Posebno ističe važnost uloge mladih, koji nisu odgovorni za ratove, ali – kako kaže – imaju priliku da prekinu začarani krug ćutanja, poricanja i relativizacije.
– Mladi u Srbiji, bez obzira na to što nisu krivi za zločine, nose odgovornost da se iz tog naslijeđa izvuku. Na njima je snaga da izađu iz spirale zla i da prepoznaju kako ne može biti napretka bez priznanja i empatije, poručuje ona.
Komentarišući aktuelnu političku retoriku, posebno onu koja je bila prisutna na nedavnom Vidovdanskom skupu, Ćorović izražava zabrinutost zbog, kako navodi, sve prisutnijeg povratka ratno-huškačke retorike.
– Sve dok iz Beograda ne krene jasna i hrabra poruka prema Potočarima, neće biti suštinske promjene. To će biti trenutak kada će simbolično pasti bastion neofašizma koji su gradile političke strukture prošlosti i sadašnjosti, zaključuje Ćorović.
Dodaje i da istinski iskorak ne može nastupiti bez procesa suočavanja s prošlošću i bez, kako kaže, “denacifikacije” društva.
– Srbija neće moći da se oslobodi aktuelne političke vlasti sve dok se ne zapita gdje su korijeni problema. Ne može se graditi budućnost na zaboravu stotina hiljada mrtvih, raseljenih, silovanih i opljačkanih. Bez istine – nema ni slobode, poručuje Aida Ćorović.