Oglasi - Advertisement

Od početka godine, natprosječne temperature uzrokovale su ubrzano sazrijevanje povrća, što je dovelo do ranijeg pojavljivanja domaćih proizvoda na pijacama širom Bosne i Hercegovine. Iako prodavci napominju da se cijene nisu značajno promijenile, kupci su nezadovoljni zbog visokih cijena. Neke vrste povrća, poput bijelog luka i boranije, postale su skuplje čak i od mesa zbog nestašice.

Na pijaci u Semberiji, koja je poznata kao najveća žitnica u zemlji, primjetan je veći broj kupaca nego obično. Fraza “skupo, sve je skupo” najčešće se čuje među posjetiteljima. Prodavci objašnjavaju da su visoke temperature ove godine ubrzale rast povrća, čime su tržišta brže napunjena domaćim proizvodima. Uvoz povrća i voća je minimalan, a na pijacama se mogu pronaći samo proizvodi poput grožđa i paprika iz uvoza.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

U Sarajevu, Banjaluci i Bijeljini najpovoljniji su kupus, krompir i paprika, dok su cijene bijelog luka zapanjujuće visoke, krećući se između 8 i 10 maraka po kilogramu. Cijena boranije također je iznenađujuće visoka, dosegnuvši i do 12 maraka, što prodavci objašnjavaju sušom i nestašicom povrća.

Zorica Gavrić, prodavačica na pijaci, napominje: “Sve što prodajemo osim limuna, narandži i banana je domaće. Imamo italijansko grožđe i hercegovačko, ali su naš proizvodi generalno u minusu. Suša je utjecala na kvalitetu i količinu proizvoda koje možemo ponuditi.”

Saliha Bilalić, druga prodavačica, dodaje: “Kupci su sada svjesni da su cijene visoke jer su ranije bili fokusirani na odmor, a sada kada se vrate, shvaćaju da su troškovi prehrane porasli.”

Poljoprivrednici upozoravaju da će suša, koja je obilježila avgust, uskoro imati još veći utjecaj. Ekstremne vrućine uzrokovale su da se većina povrća u plastenicima i na otvorenom spalila, a prinosi su drastično smanjeni. Ova situacija može dovesti do još veće nestašice povrća u narednim mjesecima, što dodatno otežava pristup svježim namirnicama za potrošače.

Prema izvještajima BHRT-a, trenutno stanje na pijacama odražava samo početak problema koji bi mogli postati sve ozbiljniji kako sezona napreduje. Očekuje se da će cijene nastaviti rasti dok se ne stabilizuje ponuda, a poljoprivrednici nastoje pronaći rješenja za ublažavanje posljedica suše.