U junu 1992. godine, Kotor-Varoš je bio poprište stravičnih događaja koji su ostavili duboke ožiljke na njegovim stanovnicima. Jedan od svjedoka i žrtava tih događaja je Fikret Skopljak, koji je nedavno progovorio o svom iskustvu i želji da se suoči s onima koji su mu nanijeli bol.
Prema njegovom svjedočenju, 11. juna 1992. godine, srpska vojska je zauzela ključne objekte u gradu, uključujući policiju, bolnicu i općinske institucije. Tog dana, četiri uniformirana vojnika su došla na vrata Skopljakove kuće, predstavljajući se kao policija. Nakon što su ga izveli iz kuće, vidio je Danka Kajkuta i Nenada Stevandića. Odveden je u garažu gdje su ga, prema njegovim riječima, Kajkut i Stevandić fizički zlostavljali. Kajkut ga je povukao za glavu, psovao mu majku i udario ga nekoliko puta šakom iza vrata, nakon čega je Stevandić rekao: “Nemoj više, ja ću”, te ga je, prema Skopljakovim riječima, udario između zida i auta, izbijajući mu sedam zuba.
Ovaj incident je zabilježen i na snimku iz arhive Haškog tribunala, koji je prikazan tokom suđenja Kajkutu u Sudu BiH.Skopljak je izjavio da bi volio da se suoči oči u oči s Stevandićem, kako bi ga pitao zašto negira svoje prisustvo u Kotor-Varoši tokom tih događaja. Dodao je da se ne boji tog susreta.
Nakon rata, Skopljak je živio u Njemačkoj šest godina, a potom 20 godina u Sjedinjenim Američkim Državama. Danas je američki državljanin i, iako ne želi izlagati svoju porodicu dodatnom stresu, spreman je obratiti se američkoj ambasadi u slučaju bilo kakvih prijetnji.
Tužilaštvo BiH je potvrdilo da vodi predmet koji se odnosi na događaje u Kotor-Varoši iz 1992. godine, a kojim je obuhvaćeno više osoba, uključujući i predsjednika NSRS Nenada Stevandića. Ova potvrda dolazi nakon višegodišnjih apela udruženja žrtava da se istraži uloga Stevandića u zločinima u ovom gradu.
Udruženje žrtava i svjedoka genocida, zajedno s Pokretom “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, pozvalo je Tužilaštvo BiH da pokrene postupak protiv Stevandića, navodeći da je bio jedan od ključnih ljudi u progonu Bošnjaka i Hrvata s prostora Bosanske Krajine. Uz zahtjev su dostavljeni i dijelovi presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u kojima se spominju Stevandić i jedinica SOS, kojom je komandovao.
Ova svjedočenja i dokazi dodatno naglašavaju potrebu za pravdom i odgovornošću za zločine počinjene tokom rata u Bosni i Hercegovini. Suočavanje s prošlošću i priznavanje istine ključni su koraci ka pomirenju i izgradnji bolje budućnosti za sve građane BiH.
#FikretSkopljak #KotorVaroš #RatniZločini #NenadStevandić #PravdaZaŽrtve #BosnaIHercegovina