Oglasi - Advertisement

Ruska ljetna ofanziva u Ukrajini donosi prve rezultate dok ruske snage napadaju na više frontova. Tokom juna, brojčana nadmoć Rusije u pješadiji i vazdušnim snagama donijela je Moskvi najveći mjesečni teritorijalni dobitak od početka godine.
Ciljevi Rusije nisu samo teritorijalni. Analitičari navode da Moskva teži sistematskom uništavanju ukrajinske vojske. Ipak, najveći izazov za Rusiju mogao bi se nalaziti daleko od linije fronta, jer ruska ekonomija sve teže podnosi rastuće troškove rata, piše New York Times.
U protekla dva mjeseca, ruske jedinice pojačale su napade na više pravaca – od Sumske oblasti na sjeveru do Zaporiške oblasti na jugu. Prvi put od početka trogodišnjeg rata, ruske snage ušle su i u Dnjepropetrovsku oblast.
Ruske trupe sve dublje prodiru između Pokrovska i Kostjantinivke, gradova sjeverno od Donjecka. Napreduju i u blizini akumulacionog jezera Kleban-Bikske jugozapadno od Kostjantinivke, prisiljavajući ukrajinske jedinice da se povuku s preostalih položaja na periferiji Torecka.
Istovremeno, ruske snage pokušavaju opkoliti Pokrovsk sa sjevera. Prešle su rijeku Kazenji Torec i približavaju se cesti Dobropillja–Kramatorsk, jednoj od rijetkih preostalih linija snabdijevanja ukrajinskih snaga u Pokrovsku.
Teške borbe u Donjeckoj oblasti

Rusija trenutno kontroliše više od dvije trećine Donjecke oblasti, koja je od početka rata poprište najžešćih sukoba. Ruske trupe formirale su duboki džep od 16 kilometara oko ukrajinskih jedinica koje brane Kostjantinivku, djelimično ih opkoljavajući sa istoka, juga i zapada.
Početni prodor s juga, preko puta Pokrovsk–Kostjantinivka, bio je usmjeren ka Kostjantinivki, ali posljednjih sedmica ruske trupe sve više preusmjeravaju pritisak ka istoku, piše Meduza.
Početkom jula, ruski vojnici su ušli u Novoekonomične, naselje koje se nalazi uz Pokrovsk. Tokom prošle sedmice zauzeli su nekoliko sela sjeverno od Novoekonomičnog, prešli rijeku Kazenji Torec i sada se približavaju Rodinjskom, mjestu koje se nalazi uz put Pokrovsk–Kostjantinivka.
Ako Rusi osvoje Rodinjsko, aglomeracija Pokrovsk bila bi efektivno odsječena od Kramatorska i Slovjanska, odnosno izgubila bi direktnu vezu s trupama koje brane Kostjantinivku. Također, otvorila bi se mogućnost za široki bočni manevar prema Dobropillju i pristup Kramatorsku s jugozapada.
Nije izvjestan direktan napad na Pokrovsk

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Još se ne zna da li rusko zapovjedništvo planira direktno jurišati na Pokrovsk ili ga opkoliti. Tokom prošle godine, grad je više puta služio kao “mamac”. Tačno prije godinu dana, ruske trupe su stigle do predgrađa Pokrovska s juga, ali umjesto napada, usmjerile su se južno i nastavile s ofanzivom na ostatak Donbasa – uključujući Vuhledar, Kurahove i Veliku Novosilku.
Vjerovatno je da direktan napad neće započeti dok snage istočnog korpusa “Vostok”, koje sada napreduju iz smjera Kurahova i Velike Novosilke, ne stignu do Novopavlivke u Dnjepropetrovskoj oblasti i ne pokrenu napad ka sjeveru, prema autoputu Dnjepar–Pokrovsk.
Za sada, Vostok grupacija pokušava očistiti ukrajinske snage iz pojasa između rijeka Vovča i Mokri Jali – što je ključan korak prije prelaska rijeke Vovče. Iako ruske snage drže položaje na sjevernoj obali kod Dačne, to nije dovoljno za širi prodor.
Ukrajinci se i dalje bore za taj pojas između rijeka i izvještaji govore o protunapadima na južnoj obali Vovče.
Slabljenje ukrajinske odbrane zapadno od Torecka

Na sjeveru od Pokrovska, ukrajinske snage i dalje kontrolišu Ščerbinivku i Novospaske, sela na zapadnoj ivici Torecka. Međutim, ruski prodor sa puta Pokrovsk–Kostjantinivka i jugoistočno prema selu Oleksandro-Kalinove, oslabila je ukrajinsku obranu i omogućila ruskim trupama pristup okolnim naseljima.
Početkom jula, ruske trupe su ušle u Oleksandro-Kalinove i stigle do puta koji vodi uz zapadnu obalu akumulacionog jezera Kleban-Bikske prema Kostjantinivki – jednog od dva glavna pravca snabdijevanja za ukrajinske snage u toj regiji.
U posljednjim danima, ruske trupe koje dolaze s juga ušle su i u centar Novospaskog. Sudbina ukrajinskih snaga u Ščerbinivki, južno od tog naselja, ostaje nepoznata – vjerovatno su se povukle na sjever.
Istovremeno, pod pritiskom novih ruskih snaga koje dolaze s istoka, Ukrajinci su se morali povući i sjeverne periferije Torecka. Vjerovatno je da će uskoro biti prisiljeni povući se na sjevernu obalu akumulacije, što bi označilo kraj bitke za Toreck i početak borbe za Kostjantinivku.
Do jeseni, ruske trupe bi mogle istovremeno stići do istočne periferije Kostjantinivke (preko Časiv Jara i Stupočkija), južne periferije (preko Kleban-Bikskog jezera) i zapadne (iz Jablunivke).
Intenzivni ruski napadi

Ukrajinski vojnici navode da ruska vojska koristi veliku količinu dronova, granata i klizećih bombi kako bi otežala kretanje i komunikaciju. Ovi neumoljivi napadi iscrpljuju ukrajinsku vojsku.
Zahvaljujući ovim napadima, Rusija je u junu ostvarila najveći teritorijalni dobitak ove godine. Prema izvještaju Deep State grupe, koja mapira sukob pomoću dronova i informacija iz ukrajinske vojske, Rusija je u junu zauzela više od 554 km² teritorije, dok je u maju taj broj bio 448 km².
Ipak, u širem kontekstu, to je manje od 0,1% ukupne površine Ukrajine. Tim tempom, Rusiji bi bilo potrebno više godina da zauzme sve četiri ukrajinske oblasti koje je proglasila “pripojenim” 2022. godine.
Putin najavio smanjenje vojnih troškova

Neki analitičari smatraju da Rusija dugoročno neće moći izdržati ovako velike vojne troškove.
Krajem juna, ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da Rusija troši 6,3% svog BDP-a (oko 172,5 milijardi dolara) na vojsku. Najavio je i smanjenje odbrambenih troškova naredne i narednih godina.
Ako se to dogodi, borbena sposobnost Rusije će neizbježno opasti. Najveći ruski ekonomski Telegram kanal, M.M.I., nazvao je budžetsku situaciju “katastrofalnom”.
Zbog rekordnih vojnih izdataka, budžetski deficit Rusije dosegao je 47 milijardi dolara u prvoj polovini godine. Istovremeno, prihodi od nafte i gasa pali su za više od 16%, navodi rusko Ministarstvo finansija.
Rusija još uvijek ima više od 52,5 milijardi dolara likvidnih sredstava u svom državnom rezervnom fondu, što bi moglo biti dovoljno za finansiranje deficita tokom ove godine. Međutim, prema analitičaru Kirilu Rodionovu, naredne godine Kremlj će morati ozbiljno preispitati svoje budžetske prioritete.