Ambasada Srbije u Bosni i Hercegovini otkazala je prijem povodom obilježavanja Dana državnosti i Dana Vojske Srbije, koji je bio planiran za 13. februar u sarajevskom Hotelu Hills.

Kako su saopćili iz Ambasade, prijem je otkazan na zahtjev hotela zbog medijskih napisa i „sigurnosnog rizika” koji su oni izazvali.

Hotel Hills otkazao je ovu proslavu iz razloga što ih organizator uopće nije obavijestio da se radi o proslavi i Dana Vojske Srbije i Dana državnosti Srbije.

Odluka o održavanju ovog događaja izazvala je oštre reakcije u Bosni i Hercegovini. Među prvima se oglasio direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić, koji je istakao da se radi o provokaciji i nepoštovanju žrtava agresije na BiH.

“Vojska Srbije, kao pravni i institucionalni nasljednik Vojske Jugoslavije, imala je direktnu ulogu u ratnim zbivanjima koja su dovela do genocida u Srebrenici, opsade Sarajeva i brojnih drugih zločina protiv čovječnosti. Organizovanje ovakvog događaja na Ilidži, koja je bila jedno od poprišta ratnih zločina, dodatno pojačava negativne konotacije i unosi nemir među građane. Dodatno, zajedničko obilježavanje Srbije i entiteta RS s Vojskom Srbije priziva bolna sjećanja kada su upravo tako, zajednički, terorizirali glavni grad BiH – Sarajevo”, naglasio je Kulanić.

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak također je osudio planirani prijem, ocijenivši ga kao direktnu provokaciju.

“Odluka da se Dan vojske Srbije obilježava u Sarajevu predstavlja najeklatantniji primjer provokacije i stavljanja soli na rane žrtvama velikosrpske agresije. Stanovnici Bosne i Hercegovine ne mogu i nikada se neće veseliti vojsci Republike Srbije, jer nas ta vojska podsjeća na genocid i najstrašnije ratne zločine počinjene na ovim prostorima”, naveo je ministar Isak.

Sličan stav iznio je i federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata Nedžad Lokmić, koji je podsjetio da se upravo 13. februara obilježava godišnjica masakra na Markalama.

“Ovaj događaj je šamar svima koji su izgubili svoje najmilije, koji su proveli godine u skloništima, koji su svjedočili strahotama rata. Na ovaj način se obezvređuje sjećanje na genocid u Srebrenici, opsadu Sarajeva i sve druge ratne zločine nad našim narodom”, poručio je Lokmić.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime