Nedim Sladić oglasio se na svom zvaničnom Facebook profilu kako bi pojasnio fenomen polarnog vrtloga i razjasnio da li postoji razlog za zabrinutost zbog njegovog uticaja na vrijeme u Evropi.

“Šta je polarni vrtlog i zašto nemamo razloga za brigu? Ovih dana u medijima aktuelne su uveličane najave polarnog vrtloga i njegovog utjecaja na vrijeme u Evropi. Hajde da ponudimo relativno kratko i opipljivo objašnjenje te dokažemo zašto nemamo razloga za brigu,” kazao je Sladić.

On je objasnio da se svake godine početkom kalendarske jeseni, na visini od oko 30 kilometara, formira tzv. polarni vrtlog, odnosno polarna ciklona ispunjena vrlo hladnim zrakom. Ovo se događa usljed smanjenja ugla Sunca i smanjenog zagrijavanja polarnih područja, posebno u periodu kada su ona u potpunom mraku.

“Veća temperaturna razlika između tropskih i vantropskih područja jača polarni vrtlog i doprinosi daljnjem hlađenju stratosfere. Oko polarnog vrtloga, poput prstena, kruži snažna mlazna struja koja ne dozvoljava da se ekstremno hladan zrak prelije u niže slojeve atmosfere, što bi moglo imati ozbiljne posledice za ljude. Vrtlog se obično povlači u proljeće,” dodao je.

“Jak, kompaktni polarni vrtlog ponaša se poput hobotnice koja je zarobila svoje pipke u sebe – ne dozvoljava njihovo opružanje. Mlazna struja je tada prilično ravna, bez većih vijuganja, što omogućava kontinentalnim područjima da ostanu pošteđena velikih hladnoća.”

Međutim, ukazao je na to da izraženiji uzlazni transport toplijeg zraka iz troposfere može poremetiti polarni vrtlog. “Usljed zagrijavanja, vrtlog može oslabiti i ‘opržiti’ svoje pipke, šaljući manju količinu hladnijeg zraka. Ovo se često dešava kako se približavamo proleću, kada ugao Sunca raste i dani postaju duži.”

Za kraj, Sladić je uporedio situaciju sa teglom pod pritiskom. “Zamislite teglu u kojoj je sabijen zrak pod pritiskom sa poklopcem. Poklopac se ponaša kao mlazna struja, držeći kompresovani zrak. Iako se poklopac povremeno otvori, važno je napomenuti da disintegracija polarnog vrtloga ne garantuje prelazak hladnijeg zraka preko naših područja,” zaključio je.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime