Nakon što je zbog negiranja genocida u Srebrenici izazvala lavinu reakcija i ostala bez koncerta u Sanskom Mostu, Jelena Karleuša objavila je novu poruku na platformi X (bivši Twitter) pokušavajući ublažiti posljedice. Međutim, iako koristi emotivniji ton i izražava saosjećanje prema bošnjačkim žrtvama, genocid ni u ovoj objavi – ne priznaje.
Karleuša piše da „žali i ne zaboravlja“ žrtve zločina u Srebrenici, te navodi da „osuđuje rat, nasilje i bezumlje“, ali zločin ne naziva pravim imenom. Umjesto da jasno kaže „genocid“, koristi formulacije poput „zločin nad bošnjačkim muškim stanovništvom“, čime ponavlja već poznatu matricu relativizacije i izbjegavanja međunarodno priznatih pravnih kvalifikacija.
Pritom ističe da je „srpski narod u posljednjih 100 godina najviše stradao na Balkanu – u milionima“, izjednačavajući sve žrtve i izbjegavajući specifičnost i težinu presuda Međunarodnog suda pravde i Haškog tribunala, koji su Srebrenicu 2007. i 2004. godine pravosnažno okvalifikovali kao genocid.
Ovakav narativ nije nov. Karleuša je već ranije, u objavi koja je izazvala otkazivanje njenog koncerta, tvrdila da je „jedini narod koji je doživio genocid – srpski“, što su brojni mediji, javne ličnosti i organizacije za ljudska prava osudili kao oblik revizionizma i uvredu za preživjele i porodice žrtava.
Iako u novoj objavi pokušava balansirati i poslati „pomirljivu“ poruku, njen selektivni pristup i odbijanje da izgovori riječ genocid jasno pokazuju da stvarne spoznaje i odgovornosti i dalje nema. Žaljenje bez priznanja nije dovoljno, poručuju brojni komentatori, posebno oni iz Bosne i Hercegovine, koji u ovakvim izjavama vide pokušaj političkog pranja biografije pred sve širim bojkotom.
Ispod novog posta Karleuše, korisnici društvenih mreža poručuju: “Nije dovoljno reći da žališ. Priznaj genocid.”