Sjedinjene Američke Države nisu nimalo promijenile svoj stav prema Zapadnom Balkanu i Bosni i Hercegovini, javlja reporter Al Jazeere Ivica Puljić.U okviru obilježavanja godišnjice mirovnog sporazuma u Daytonu je održan i panel o ustavnim promjenama u Bosni i Hercegovini.
Sjedinjene Američke Države nisu nimalo promijenile svoj stav prema Zapadnom Balkanu i Bosni i Hercegovini, javlja reporter Al Jazeere Ivica Puljić.
“Oni imaju novu generaciju političara ovdje.”
Prošlo je 30 godina od postizanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini, ali je BiH 2010. bila mnogo bliže NATO-u i euroatlantskim integracijama nego što je sad, kazao je ambasador BiH u Sjedinjenim Američkim Državama Sven Alkalaj. “Godine 2010. BiH je dobila uslovni MAP i otada se kao isparava čitava naša povezanost sa NATO-om. Zna se, zbog blokiranja iz entiteta Republika Srpska.”
“Tužno je da nakon 30 godina nemamo neke čvrste spone.” U okviru obilježavanja godišnjice mirovnog sporazuma u Daytonu je održan i panel o ustavnim promjenama u Bosni i Hercegovini. Jedan od sudionika ovog panela, bivši američki ambasador u Sarajevu Michael Murphy, upozorio je kako ideje o mirnom razdruživanju unutar BiH nisu realne, te da bi mogući raspad države vjerovatno izazvao novu nestabilnost na Balkanu.
Naglasio je kako ruska agresija na Ukrajinu predstavlja upozorenje da Sjedinjene Američke Države moraju ostati posvećene sigurnosti u Evropi. Panelisti su zaključili kako je Dejtonski mirovni sporazum zaustavio rat u BiH, ali i kreirao ustav koji i 30 godina nakon rata predstavlja izazov za funkcioniranje.
Više detalja iz Daytona donosi reporter Al Jazeere Ivica Puljić koji je razgovarao s ambasadorom BiH Svenom Alkalajem.
IVICA PULJIĆ IZ DAYTONA: Očajne vijesti za Milorada Dodika!
Oglasi - Advertisement