Oglasi - Advertisement

Britanski list Guardian objavio je da je porodica predsjednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika u proteklim mjesecima kontaktirala visokog zapadnog zvaničnika kako bi pregovarala o uslovima Dodikovog odlaska iz Bosne i Hercegovine (BiH).

Prema informacijama koje su procurile u mađarskoj štampi, a koje su potvrdili diplomatski izvori u Sarajevu, elitna policijska jedinica iz Mađarske bila je poslana u Banjaluku s ciljem da „u slučaju nužde izvuče Dodika, ako bi morao bježati“, objavio je Guardian.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

„U trenucima najveće političke krize u BiH od završetka rata 1995. godine, više od 300 pripadnika elitne mađarske policijske jedinice, obučenih u civilnu odjeću, krišom je prešlo granicu i stiglo u Banjaluku“, navodi se u tekstu Guardiana, koji su prenijeli sarajevski mediji.

Dolazak mađarskih specijalaca u Banjaluku, ističe se, poklopio se s prvostepenom presudom Suda BiH protiv Dodika, koji je 26. februara ove godine osuđen na godinu dana zatvora i šestogodišnju zabranu obavljanja javnih funkcija, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.

„Tamo (u Banjaluci) su se presvukli u zelene vojne uniforme i fotografirali s pripadnicima specijalne jedinice MUP-a Republike Srpske s fantomkama na glavama. Njihovo prisustvo nije bilo najavljeno institucijama BiH, a javnost je za to saznala tek kada je vijest procurila u lokalne medije“, piše Guardian.

Dodaje se da je Mađarska zvanično navela kako se radi o „trenerima“, ali da su „okolnosti dolaska, skrivena priroda misije i tajnost operacije izazvale zabrinutost“.

Guardian također navodi da su vlasti RS donijele zakon kojim se zabranjuje prisustvo državnih pravosudnih i policijskih institucija na teritoriju RS, čime je „faktički otpočeo proces secesije“, te da je Dodik, po treći put od marta, otputovao u Moskvu, gdje se sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

„Time je dodatno potvrdio svoj proruski kurs, dok istovremeno dobija podršku iz Beograda. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao je presudu ‘nezakonitom i antidemokratskom’, te lično došao u Banjaluku, a potom se sastao s Dodikom u Beogradu“, stoji u tekstu.

Britanski list ocjenjuje da presuda protiv Dodika i reakcije na nju „predstavljaju opasnu prekretnicu“, naglašavajući kako je jasno da mađarski premijer Viktor Orban, u slučaju sukoba između Brisela i ruskog saveznika Dodika, odlučno staje na stranu Moskve.

„Ipak, iako mogućnost egzila postoji, veća je vjerovatnoća da će Dodik pokušati zadržati vlast, oslanjajući se na zaštitu svoje paravojne policije i osporavati legitimitet institucija BiH“, ističe se u tekstu Guardiana.

Dalje se navodi da, ukoliko Apelacioni sud potvrdi presudu iz februara, Dodiku bi formalno bio zabranjen politički rad, što bi moglo dovesti do vanrednih predsjedničkih izbora u RS i potencijalnog političkog zaokreta u kojem bi opozicija mogla pokušati prevazići etničke podjele i obnoviti evropski put BiH.

„Također, moguće je da bi se tada mogla ponovo pokušati fizički realizirati njegova smjena uz pomoć međunarodnih snaga, prije svega EUFOR-a“, ocijenjeno je u tekstu.

(Beta)