Narodna skupština Republike Srpske ponovo je bila poprište političke drame, a u središtu pažnje – Milorad Dodik, koji je, vidno uzrujan, reagovao na usvojene zaključke Predsjedništva BiH o angažmanu EUFOR-a. Dodik je, obraćajući se poslanicima, podigao ton i ponovio svoju tezu: “Bosna i Hercegovina nije država!”. Ovaj istup ponovo je pokazao duboko ukorijenjene političke razlike unutar BiH i otvorio niz pitanja o ustavnom poretku, entitetskim ovlastima i međunarodnom uplitanju.
Na sjednici NSRS, Dodik je rekao da se ne može prihvatiti zaključak u kojem se traži od EUFOR-a da asistira u hapšenju entitetskih funkcionera, a posebno je ističući Željku Cvijanović kao “legalnog i legitimnog člana Predsjedništva”, dodao da su njeni stavovi bili ignorisani. Prema njegovim riječima, ti zaključci su direktan udar na Republiku Srpsku, iako zvanično nisu obavezujući.
“Kako možete reći da je BiH država?! To nije država! Mi smo unijeli RS u ovaj sistem, i ona može i da izađe iz njega,” grmio je Dodik, nazivajući odluke “političkim smicalicama”. Posebno je kritikovao formulaciju o ustavnoj strukturi BiH, tvrdeći da Ustav ne poznaje takav pojam i da su entiteti ti koji čine BiH, a ne centralizovana vlast.
“Nema ovdje nikakve države osim na međunarodnom planu. Unutar granica, to je samo složeni sistem dva entiteta i tri naroda,” rekao je, dodavši da je RS graditelj, a ne rušitelj Bosne i Hercegovine. Takođe je istakao da je “sve ovo pokušaj da se na mala vrata uvede dominacija Sarajeva i političko potčinjavanje Srba”.
Pitanje je da li ce biti uhapsen!?
Na sjednici je govorio i opozicionar Draško Stanivuković, koji je, uprkos političkim razlikama, rekao da će podržati vetokoji je uložila Cvijanović. “Ovdje se ne radi o Dodiku, već o institucijama RS-a. Veto je pitanje naroda, a ne partije,”rekao je Stanivuković, tražeći da se poštuje pravni okvir i procedura.
Mnogi u RS-u, pa i unutar opozicije, smatraju da je ovo pitanje dostojanstva entiteta, ali ne bez gorčine zbog selektivnog tumačenja zakona i odluka. “Kada vam treba državna zaštita – zovete EUFOR, a kada vam ne treba – tražite da se povuče,” jedan je od komentara koji se mogao čuti u skupštinskim hodnicima.
Dodik je, s druge strane, jasno poručio da će Republika Srpska sama odlučivati o svojoj sudbini, te da ne priznaje legitimitet bilo kakvih zaključaka koji su doneseni bez koncenzusa.
Ovaj politički moment ne pokazuje samo pravne dileme i različita tumačenja Ustava, već i duboku podijeljenost između entitetskog i državnog nivoa. I dok jedni govore o zaštiti ustavnosti, drugi upozoravaju na opasne igre sa suverenitetom i funkcionalnošću BiH.
Na kraju, ostaje osjećaj da se sve češće politička debata u BiH pretvara u pucanj u prazno, dok građani – umorni od svega – gledaju kako se institucije sve više bave sobom, a sve manje njima.
#Dodik #NSRS #BosnaHercegovina #EUFOR #UstavBiH #RepublikaSrpska #ZeljkaCvijanovic #DejtonskiSporazum #PolitičkaKriza #Entiteti #DržavaIliZajednica