Oglasi - Advertisement

Vlada Kantona Sarajevo proglasila je 5. maj Danom žalosti u znak sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva.

Tim povodom Skupština i Vlada KS, zajedno sa Udruženjem roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995., organizuje polaganje cvijeća danas u 10 sati na Spomen obilježju ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992-1995.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Vlada Kantona Sarajevo je 2019. godine donijela odluku da će se 5. maj obilježavati kao Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva.

Najduža opsada

Prema podacima Udruženja roditelja ubijene djece, tokom opsade Sarajeva, koja se smatra najdužom opsadom u historiji modernog ratovanja, ubijeno je 1.601 dijete.

Neka od djece su ubijena snajperskim hicima, dok su se igrala u dvorištu ili na putu od kuće do škole ili natrag.

Iz Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva često su skretali pažnju da bh. pravosuđe nije učinilo dovoljno za procesuiranje zločina nad ubijenom djecom glanom grada Bosne i Hercegovine. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine za tri decenije nije podiglo nijednu optužnicu.

Odbrana grada

Podsjetimo, opsada Sarajeva počela je 5. aprila 1992. godine, okončana je 29. februara 1996. godine. Trajala je 1.425 dana.

Za to vrijeme, oko 350 hiljada stanovnika bilo je izloženo svakodnevnoj vatri pripadnika nekadašnje JNA i paravojnih formacija, a kasnije pripadnika tadašnje takozvane “Vojske RS”, iz skoro svih vrsta naoružanja, sa položaja smještenih na okolnim brdima. Nisu uspjeli sići i zauzeti grad samo zahvaljujući ogromnoj volji, želji i naporima branilaca, mahom građana koji su se odazvali pozivu za odbranu, te u početku skoro goloruki, u patikama i farmericama, s minimalno naoružanja, stali na branike grada.

Tokom opsade poginuo je ukupno 11.541 građanin Sarajeva. Prema poslijeratnim istraživanjima, najviše stanovnika, skoro četiri petine od ukupnog broja poginulih, ubijeno je u prve dvije godine agresije na Bosnu i Hercegovinu.