Koliko zaista košta jedan hljeb?
Bosanac izračunao je koliko novca zapravo treba za proizvodnju jednog hljeba, a iznos koji je dobio iznenadio je mnoge. Prema njegovim proračunima, trošak proizvodnje jednog hljeba iznosi samo 0,37 feninga. Međutim, realna cijena koju građani plaćaju za hljeb na tržištu je čak 2 KM po komadu piše Crna-Hronika.
Po njegovoj matematici i receptu, za jedan hljeb mu je potrebno, brašno, vode, kvasca, soli i trošak struje za pečenje hljeba. Pa je tako dobio sljedeću računicu:
300g brašna – brašno 20.000 – 25 kg – 0,800 po KG
200ml vode – voda 1.100 – 1000l – 0,001 po litru
7g kvasca – kvasac 10,757 kg – 0,011 po gramu
10g so – so – 1,400 – 1kg – 0,001 po gramu
20 minuta počenje – struja . 0,170 – 1 kWH – o,003 po minuti
Cijena materijala za 1 proizvod hljeba je sljedeća
Brašno 300g – 0,24 feninga
Voda 200ml – 0,00022 feninga
Kvasac 7g – 0,07532 feninga
So 10grama – 0,014 feninga
trošak struje 20 minuta – 0,039667 feninga
SUMA: 0,369 feninga po komadu
Da se napravi jedan hljeb treba sirovine 0,37 KM. Kako je onda prodajna cijena hljeba 2 KM? – Niko ne pravi samo 1 hljeb u pekaraam nego 20 hljebova za 20 minuta – tvrdi Bosanac u svom izračunu što bi matematički bilo još jeftinije jer se gleda proizvodnja na količinu.