Ipak, tog 3. maja 1992. desilo se to da je kroz Dobrovoljačku ulicu prolazio konvoj i tad je uslijedio napad na kolonu
Bivši pripadnici “Zelenih beretki” i borci Armije Republike BiH danas su u nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu obilježili 3. maj, dan kada su se 1992. godine odvijali događaji presudni za odbranu Sarajeva i BiH.
Tog trećeg maja oslobođen je i tadašnji predsjednik Republike BiH Alija Izetbegović koji je dan ranije bio zarobljen nakon povratka s pregovora u Lisabonu.
Na ovom mjestu, danas je odata počast poginulim borcima na 33. godišnjicu.
Obavljena razmjena
Podsjećamo, dan ranije, 2. maja, JNA je stala na stranu agresora i izvršila žestok napad na ključne ustanove u gradu, zgradu Predsjedništva, „Poštu“, „Elektroprivredu“, RTV dom, kao i repetitore koji su se nalazili na Humu.
Nakon dramatičnih pregovora članova Predsjedništva BiH Ejupa Ganića i Stjepana Kljujića s generalom JNA Vojislavom Đurđevcem, koji su praćeni i u direktnom TV prijenosu, dogovorena je razmjena koja je obavljena 3. maja u Dobrovoljačkoj ulici.
Ipak, tog 3. maja 1992. desilo se to da je kroz Dobrovoljačku ulicu prolazio konvoj i tad je uslijedio napad na kolonu.
Tadašnji general Jovan Divjak izjavio je čuveno „Ne pucaj!“
Nažalost, tada je došlo do borbe, a poginulo je šest osoba iz konvoja.
Podignuta optužnica
Slučaj “Dobrovoljačka” ponovnim podizanjem optužnice Tužilaštva BiH opet dolazi u fokus javnosti. Događaji iz Dobrovoljačke ulice smatraju se ključnim za odbranu Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Pred Sudom BiH, 21. septembra 2022. godine počeo je pretres u predmetu koji se vodi protiv Ejupa Ganića i još devetorice nekadašnjih vojnih i policijskih funkcionera za zločine u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992. godine u Sarajevu.
Osim Ganića, optužnica, koja je podignuta 27. aprila, tereti i Zaima Backovića, Hamida Bahtu, Hasana Efendića, Fikreta Muslimovića, Jusufa Pušinu, Bakira Alispahića, Enesa Bezdroba, Ismeta Dahića, te Mahira Žišku.
Ovaj postupak je još u toku.