Sarajevski Vodovod i kanalizacija (VIK) nedavno je izdao saopštenje kao odgovor na sve učestalije i nenajavljene redukcije vode koje pogađaju stanovnike glavnog grada Bosne i Hercegovine. Prema informacijama iz VIK-a, glavni razlog za ove redukcije je suša, zbog čega su najavili smanjenje pritiska vode tokom noćnih sati kako bi se očuvali raspoloživi resursi.
Međutim, mnogi građani Sarajeva su nezadovoljni ovim objašnjenjem, ističući da su problemi sa vodosnabdijevanjem prisutni u gotovo svim dijelovima grada, i to ne samo tokom noći već i u toku dana. Mnogi su putem društvenih mreža izrazili frustraciju zbog svakodnevnih problema s pritiskom vode, ukazujući na kontradiktorne situacije – dok se u nekim dijelovima grada suočavaju sa sušom i nedostatkom vode, u drugim dijelovima voda neprestano curi zbog kvarova na cijevima, a nadležne službe ne reaguju na vrijeme.
Jedan od komentara na društvenim mrežama sarkastično primjećuje: “Suša je veća u Hercegovini, pa mi u Sarajevu imamo vode…” Drugi korisnici izražavaju nezadovoljstvo zbog smanjenog pritiska vode ne samo tokom noći već i u toku dana, što im otežava svakodnevne aktivnosti poput sipanja vode u čašu.
Također, mnogi su kritikovali VIK zbog ignorisanja prijava o kvarovima na cjevovodima. Jedan korisnik je naveo: “Već 12 dana voda curi iz puknute cijevi u našoj ulici, a niko iz Vodovoda nije došao da sanira kvar. Uzalud pišemo dopise i e-mailove – nema odgovora.” Drugi su pak ukazivali na problematične nove građevinske projekte u Sarajevu, tvrdeći da divlje gradnje dodatno opterećuju već iscrpljen sistem vodosnabdijevanja.
Mnogi građani smatraju da problem nije samo u suši, već i u lošem održavanju infrastrukture, te su ogorčeni zbog činjenice da voda neprestano curi iz oštećenih cijevi na mnogim lokacijama u gradu, poput ulica Humska, Ruđera Boškovića i Fadile Odžaković Žute, gdje problem traje već mjesecima bez ikakve intervencije nadležnih službi.
Ovi problemi s vodosnabdijevanjem u Sarajevu očigledno su mnogo dublji od same suše i zahtijevaju hitne i efikasne mjere kako bi se osiguralo stabilno snabdijevanje vodom za sve građane grada.