Današnje suđenje Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, i Milošu Lukiću, v.d. direktora Službenog glasnika RS, nastavilo se svjedočenjem Jelene Pajić-Baštinac, generalne sekretarke Ureda predsjednika RS. Nju su ispitivali Dodikov advokat Goran Bubić i tužiteljica Tužilaštva BiH Nives Kanevčev.
Svjedočenje se fokusiralo na okolnosti pod kojima je Dodik donio dva ukaza o zakonima kojima se odlučuje o nepoštivanju odluka visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH. Pajić-Baštinac je objasnila da su prije potpisivanja ukaza održavani učestali sastanci s predstavnicima izvršne i zakonodavne vlasti RS, kao i s pravnim stručnjacima, gdje se raspravljalo o tome postoji li pravni osnov da Dodik potpiše sporne zakone. Prema njenim riječima, Dodik nije mogao izbjeći potpisivanje ukaza, jer su mu svi pravni savjetnici i stručnjaci na sastancima sugerirali da to učini, a istaknuto je da bi Dodik mogao biti krivično odgovoran ako to ne bi učinio.
Pajić-Baštinac je naglasila da je Dodik imao jednoglasnu podršku na sastancima u donošenju tih ukaza, te da bi neizvršenje te obaveze moglo rezultirati krivičnom odgovornošću, budući da su zakone prethodno usvojila Narodna skupština RS. Ona nije ulazila u detalje o zakonu kojeg je proglasio visoki predstavnik, ali je potvrdila da su sastanci održavani zbog medijskih informacija o odlukama visokog predstavnika.
Tužiteljica Kanevčev je ispitivala svjedokinju o tome jesu li mišljenja pravnih stručnjaka na sastancima bila obavezujuća za Dodika, na što je ona odgovorila da nisu, ali je istaknula da Dodik nije imao mogućnost da vrati zakone NSRS-u, te da bi oni, i da su vraćeni, ponovo bili usvojeni. Dok je tužiteljica postavljala pitanja, Dodik je prigovorio, tvrdeći da tužiteljica pokušava stvoriti utisak da postoji visoki predstavnik u BiH, što je negirao. Sutkinja Sena Uzunović upozorila je Dodika da može prigovarati samo na pitanja, a ne koristiti priliku za iznošenje svojih stavova.
Tijekom suđenja postalo je jasno da Sud BiH izlazi u susret odbrani Dodika, jer su dozvolili da odbrana drugooptuženog Lukića prva iznese materijalne dokaze. Odbrana Dodika je zahtijevala da Tužilaštvo prvo pročita Aneks 10 Dejtonskog sporazuma prije nego što oni iznesu svoje dokaze, što je sud odobrio.
Također, bilo je problema u vezi s terminom za naredno ročište, a nakon rasprave odlučeno je da će se ročište održati 11. septembra, unatoč prigovorima odbrane zbog Dodikovih obaveza u predizbornoj kampanji. Sutkinja Uzunović naglasila je da je bilo previše odgoda i da ne želi svaki put objašnjavati zašto se ročište odgađa.