Oglasi - Advertisement

Francuska ponovo gori. Nakon niza nedavnih protesta povezanih sa migrantima, u posljednjem incidentu došlo je do masovnog napada na policiju, a sumnja se da je u pitanju rat bandi za teritoriju.
Oko 100 maskiranih napadača koji su mahali metalnim šipkama i Molotovljevim koktelima napali su automobile na autoputu i sukobili se sa policijom u centralnom francuskom gradu Limožu.
Devet policajaca je povrijeđeno u noćnim sukobima. Vlasti pretpostavljaju da je to rat bandi za teritoriju. Naoružani napadači spustili su se na auto-put RN141 i pokušali da ga blokiraju tokom sukoba sa policijom. Šef lokalnog policijskog sindikata rekao je AFP-u da je “bilo između 100 i 150 maskiranih ljudi, naoružanih Molotovljevim koktelima, pirotehnikom, kamenjem, gvozdenim šipkama i bejzbol palicama”.
– Bilo je pakleno – rekao je izvor iz policije za “Figaro”.

Šta se dogodilo u Limožu
Oko jedan sat ujutru, izgrednici su postavili barikade na magistralnom putu RN 141, jednom od najprometnijih u metropoli koji vodi ka Angulemu, i oštetili mnoge automobile građana Limoža, navodi list.
– Neki su zaustavljali, krali i oštećivali vozila koja su ulazila i izlazila iz Limoža – rekao je policijski izvor, napominjući da su projektili bacani na snage reda sa prozora zgrada.
Policija je odgovorila suzavcem i gumenim mecima.
Kako piše “Figaro”, snage reda su koristile 241 projektil za odbranu, uključujući LBD (lansirni bacač gumenih metaka), suzavac i/ili šok bombe. Prema izvoru lista, i policajac koji je takođe bio zarobljen u svom automobilu sa decom starosti 7 i 11 godina, napadnut je od strane pojedinaca naoružanih bejzbol palicama.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

“Urbana gerilska grupa”
Gradonačelnik Emil Rožer Lomberti nazvao je izgrednike “urbanom gerilskom grupom”.
– Oni su organizovani, postoji plan, oružje. Ovo nije bio spontani protest zbog pritužbi na nešto. Nema izgovora, ništa. Radi se o uništavanju stvari i pokazivanju da teritorija pripada njima – rekao je on, dodajući da je “pucanje minobacačima na automobile i policiju neprihvatljivo” u Francuskoj.
Iako se mir konačno vratio oko četiri ujutru, izvor iz policije rekao je “Figaru” da situacija u Limožu – inače mirnom gradu – ostaje veoma komplikovana.
Nakon Bordoa, Limož je drugi najnaseljeniji grad u regionu Nova Akvitanija, sa 136.517 stanovnika u 2025, prema Worldpopulationreview.com. Limož je univerzitetski grad, administrativni i uslužni centar sa svim pogodnostima regionalne metropole. Poznat je po porcelanu i hrastovim bačvama koje se koriste za proizvodnju konjaka.
Ipak, u ovom mirnom području već je bilo nasilja unazad.
Svega nedjelju dana ranije, u jeku ljetne turističke sezone, izbili su neredi u obližnjoj četvrti Limoža Val de Lorens, i to na nacionalni praznik Francuske 14. jula. Naselje je dom mnogim migrantima i poznato je po siromaštvu. Gradonačelnik Lomberti je rekao da je ovo postalo “zona bezakonja”.
– Već 4-5 godina eksplodira u ovom kvartu. Za mene, to je opasno – rekao je on.
Šta se dogodilo 14. jula
Bila je to zasjeda, piše “Frans info”, noć sukoba između policije i grupe od oko 50 ljudi. Kako se navodi, policija je došla na poziv na mjesto zapaljenog kontejnera 10 minuta iza ponoći, kad ih je grupa napala vatrometom i Molotovljevim koktelima na ulazu u naselje Val de Lorens u Limožu.
– Bila je to zaseda, dočekalo ih je 50 naoružanih pojedinaca – rekao je Loran Nado, sekretar odjeljenja Nacionalnog sindikata policije Alijansa u Limožu.
Tada je počelo nasilje. Policija je reagovala suzavcem i šok bombama, a sukob je trajao više od dva sata. Dva policajca su lakše povrijeđena. Pokrenuta je istraga zbog “nasilja nad policijskim snagama upotrebom sredstava kao oružja”.
Dvije bezbjednosne operacije sprovedene su 15. i 16. jula, a prvog dana policija je zaplijenila minobacače, Molotovljeve koktele i kanister sa benzinom. Izvršene su kontrole u kvartu Val de Lorens.
Obračuni bandi u Nimu
U međuvremenu u Nimu, na jugu Francuske, u ponedjeljak stupa na snagu policijski čas za mlađe od 16 godina, kao mjera borbe protiv kriminalnih aktivnosti povezanih sa trgovinom drogom. Policijski čas važiće 15 dana, od 21 uveče do šest ujutru, u “najproblematičnijim dijelovima grada”, rekle su vlasti.
Cilj je zaštita djece od dilera droge koji ih regrutuju, a do toga je došlo nakon serije pucnjava i obračuna između bandi koje su potresle grad, uključujući i slučaj spaljenog tijela jednog 19-godišnjaka.
– Suočavamo se sa kriminalcima koji su izgubili svaki osjećaj za vrijednost ljudskog života i spremni su da terorišu stanovnike – rekao je prefekt Garsa Žerom Bone.
I predsjednik prigradske opštine Triel-sir-Sen u Parizu Sedrika Aun, početkom jula izdao je naredbu kojom se uvodi policijski čas za mlade ispod 18 godina, nakon učestalih vandalskih izgreda maloljetnika u toj oblasti.

Pet dana nasilja zbog smrti migranta

Serija pobuna u Francuskoj počela je 27. juna nakon ubistva 17-godišnjeg Nahela Merzuka, marokanskog i alžirskog porijekla. Njega je iz neposredne blizine upucao policajac Florijan M, nakon što se tinejdžer oglušio o naređenje da se zaustavi i pokušao da pobjegne svojim vozilom u predgrađu Pariza.
Snimak fatalnog incidenta pokrenuo je proteste koji su se pretvorili u sukobe sa policijom širom Francuske. Demonstranti su palili zgrade i vozila i pljačkali prodavnice, a nemiri su se rasplamsali u više od 100 gradova, uključujući Marsej, Lion, Tuluz, Strazbur i Lil i Pariz.
Nakon pet dana nasilja, broj žrtava požara, štete i krađe mjeri se u hiljadama. Prema izvještaju francuskog Ministarstva unutrašnjih poslova, bilans četvrte noći nereda širom Francuske je više od 1.300 hapšenja, 79 povrijeđenih policajaca, a napadnuta je 31 policijska stanica i 11 kasarni žandarmerije.
Zapaljena su 1.350 vozila i 234 objekat, prema BFM TV.
– Rezultati nereda mogu se sažeti u jednu riječ: apokaliptični. Imali smo scene gerilske borbe u centru Marseja, sjeverni okruzi su takođe bili pogođeni pljačkom, paljenjem vozila i kanti za smeće – rekao je tada sekretar sindikata Alijansa u Marseju Rudi Mana.