Oglasi - Advertisement

Novak Đoković plasirao se u polufinale Wimbledona, nakon što je pobijedio Flavija Cobolija 3:1 u setovima. Pažnju javnosti privukla je loža tenisera iz Srbije.
Pored Đokovićeve djece Stefana i Tare, u VIP loži osvajača 24 grand slama, bila je i Rebecca MacDonald, jedna od najbogatijih žena sa ovih prostora.

Bogatstvo MacDonald procjenjuje se na oko 2 milijarde dolara.
Inače, MacDonald je rođena kao Ubavka Mitić 1953. godine u Sarajevu, a odrasla je u porodici akademski obrazovanih roditelja. Otac Miloš bio je elektroinženjer, a majka Ljubica bankarska rukovoditeljica.
Karijera, progres i humanitarni rad

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Kada je završila Prvu beogradsku gimnaziju, Ubavka je upisala medicinu, a onda jako rano sa 22 godine seli se u Kanadu, gdje starta novi životni početak.
Prvu firmu EMI, osniva 1986. godine, a onda i Just Energy Group Inc. Postaje lider u oblasti trgovine gasom i električnom energijom, a danas ima preko 1,7 miliona potrošača.
MacDonald je poznata i aktivnom humanitarnom angažmanu. Donirala je preko 3 miliona dolara bolnici Mount Sinai u Torontu, kako bi pomogla u istraživanju reumatoidnog artritisa. Inače, bolesti koju ima i sama Rebecca.
Od ranije bodri Đokovića

Nositeljica je počasne diplome Univerziteta u Viktoriji, strastvena je ljubiteljica tenisa i veliki zagovornik sporta širom svijeta. Posebno mjesto u njenom srcu zauzima Novak Đoković, s kojim je 2018. godine proslavila osvajanje US Opena.
Njihovo poznanstvo s vremenom je preraslo u ozbiljnu misiju – McDonald se odlučila posvetiti podršci nižerangiranim teniserima, svjesna izazova s kojima se suočavaju oni koji nisu pod svjetlima reflektora. Njena inicijativa nije samo sportska, već i duboko humanitarna.
Životni put od Sarajeva do Kanade

U intervjuu za TV Hram prisjetila se svog životnog puta koji ju je odveo iz ratnog Sarajeva do vrha poslovnog svijeta u Kanadi:
„Djevojčica Ubavka Mitić otišla je u Kanadu i postala Rebecca McDonald. Bio je to trnovit put. Mnogo je teže nego što mladi danas misle. Zapad nije za svakoga. Bila je to avantura. Kad ste mladi, ne razmišljate previše. Nikad nisam požalila. Opstati na Zapadu je izuzetno teško. Ponosna sam što sam Kanađanka srpskog porijekla.“
Ističe da joj je odrastanje u Jugoslaviji, pomoglo da ostvari uspjeh na drugom kontinentu.
„Svi su mi rekli da nemam nikakve šanse jer to žene ne rade u Kanadi. Ni u porodici nisam imala podršku. U biznis sam ušla jer je moj pokojni muž rekao da ne mogu da uspijem. Ja sam jako tvrdoglava, imamo mi svoj inat. To sam uradila da mu pokažem da je moguće. Vrlo malo sam znala o biznisu ali vremenom sam naučila, vrata sam vrlo teško otvarala ali prednost je moja bila ta što sam ovdje podignuta. I danas provodim puno vremena sa mladim djevojkama i ženama jer mi mnogo smeta kada svi u Sjevernoj Americi krive muškarce za neuspjeh žena. Žena mora da stane baš kao i muškarac iza onoga što želi da uradi. Mene je Srbija više pripremila za Zapad nego sam Zapad“, kazala je ranije u intervjuima.
„Nikada ne dajem pojedincima, osim djeci koju volim školovati. Dajem bolnicama… Znate, moram biti iskrena – moja pokojna majka mi je jednom rekla da svima dajem, ali da nedovoljno pomažem Srbima u Kanadi. Ja sam mislila da su oni uključeni u sve to što radim… Ali morala sam poslušati svoju majku, kao dobro dijete. Pitala sam je šta bi bilo najbolje učiniti, a ona je rekla – sagradi crkvu. I ja sam, zbog nje, izgradila crkvu u Torontu. Napravila sam je po uzoru na Studenicu.
Ali, doživjela sam veliko razočaranje jer mi kao Srbi, posebno na Zapadu, ali i ovdje, nismo najskladniji. Crkva se odvojila od matice, što mi je jako teško palo. Nadam se da sada dolazi mlađa generacija i da ćemo se ponovo ujediniti… Ja vjerujem u samo jednu crkvu“, govorila je ranije Rebecca McDonald.
U gostovanju na B92 prije više od deset godina, objasnila je i zašto se ne upušta u poslovne poduhvate u zemlji iz koje potiče, već odlučuje pomagati „izvana“:
„Razmišljala sam o tome da poslovno investiram u Srbiju, ali odgovor je vrlo kratak – ne. Smatram da ovoj zemlji još mnogo toga nedostaje kako bi privukla ozbiljan kapital. Ja ne poznajem pravila igre ovdje, previše je korupcije, mnogo toga nije uređeno. Sve je moguće i ništa nije moguće. Ne bih mogla funkcionirati u takvom okruženju. Znam kako se radi biznis u Sjevernoj Americi i Engleskoj – ovdje bih se jednostavno izgubila“, zaključila je McDonald.