Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, ponovio je svoj stav o nepostojanju plana za secesiju RS, naglašavajući svoju predanost teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine u skladu sa Dejtonskim sporazumom. U kontekstu nedavne posjete direktora CIA-e, Vilijama Barnsa, Dodik je komentarisao kako se manipulacije i špekulacije ne temelje na stvarnim činjenicama.
“U svojoj dvadesetogodišnjoj političkoj karijeri, naučio sam prepoznati spin i manipulacije. Danas, nakon posjete direktora CIA-e, očito je da postoji samo jedna manipulativna interpretacija situacije koja dolazi iz Sarajeva. Pozdravljam činjenicu što je direktor CIA-e bio u Sarajevu i svjestan sam razgovora koji su se vodili,” izjavio je Dodik.
On je također naglasio svoju posvećenost Dejtonskom sporazumu, ponovivši da Republika Srpska nema planove za secesiju. “Podržavamo teritorijalni integritet BiH u okviru Dejtonskog sporazuma, što smo jasno naglasili. Iako se to ponekad zanemaruje ili pogrešno interpretira, RS je posvećena očuvanju svoje političke autonomije. Ako Bosna i Hercegovina postane neodrživa prema Dejtonu, smatramo da je bolje razdvojiti se mirnim putem,” rekao je Dodik.
Dodik je dodatno istaknuo da RS nema nikakve planove za secesiju, već se fokusira na očuvanje svojih ustavnih prava. “Nemamo planove o secesiji; naš plan je da branimo svoju ustavnu poziciju i da se zadržimo u okviru Dejtonskog sporazuma,” rekao je Dodik. Također je komentirao stav direktora CIA-e, koji je, prema Dodikovim riječima, istakao da odgovornost za stanje u BiH nije samo na njemu, već na svim nacionalnim stranama.
Kada je riječ o njegovoj političkoj budućnosti, Dodik je izjavio: “Odluku o svojoj penziji donijet ću sam. Iako imam skoro 65 godina, planiram ostati aktivan u politici. Direktoru CIA-e nije bilo namjerno da bude prikazan kao babaroga; radimo s visokim stupnjem razumijevanja i on je svjestan da se situacija u BiH ne može riješiti bez usklađivanja stavova svih strana.”
Ovaj komentar dodaje dodatni sloj razumijevanja o Dodikovom stavu prema trenutnim političkim dinamikama u regiji i njegovoj budućnosti u političkom životu.