Sebija Izetbegović upozorava: Sarajevski centar preplavljen pacovima, raste broj zaraženih leptospirozom
Zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo, dr. Sebija Izetbegović, oglasila se na društvenim mrežama povodom alarmantnog porasta pacijenata sa simptomima leptospiroze u Sarajevu. U svojoj objavi posebno je istakla zabrinjavajuće stanje u užem centru grada, gdje se, prema njenim riječima, bilježi nekontrolisan porast broja pacova – što predstavlja ozbiljnu prijetnju javnom zdravlju.
„Dok nam UK (općinske i kantonalne vlasti) objašnjava da je sve pod kontrolom, Miljackom pliva familija dobro uhranjenih pacova. I, ne. Nije ovo Dobrinja niti Novi Grad. Ovo je Centar prema Starom Gradu, ispod mosta Drvenija“, napisala je Izetbegović.
Prema informacijama iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), samo u posljednja 24 sata pregledano je 11 pacijenata sa sumnjom na leptospirozu – bakterijsku infekciju koja se najčešće prenosi kontaktom s vodom kontaminiranom izlučevinama glodara.
Izetbegović je dodatno upozorila da ovakva situacija stvara uslove i za širenje drugih ozbiljnih bolesti:
„Toliko ih ima da, osim leptospiroze, možemo očekivati i hantavirus. Sve pod kontrolom?“ – upitala je ironično.
Građani uznemireni, dijele fotografije užasnih higijenskih uslova
Stanovnici Sarajeva već danima objavljuju fotografije koje prikazuju pretrpane kontejnere, neodgovorno odložen otpad, mrtve životinje u blizini naselja, kao i u neposrednoj blizini škola i dječijih igrališta. Mnogi građani izražavaju frustraciju zbog, kako navode, potpune nebrige nadležnih.
Zdravstveni stručnjaci upozoravaju da ovakvi higijenski uslovi pogoduju brzom širenju bolesti koje se prenose putem glodara i zagađene vode. Ističu da leptospiroza, ukoliko se ne prepozna i ne liječi na vrijeme, može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući oštećenje bubrega, meningitis, pa čak i smrt.
Hitne mjere neophodne
Ljekari i epidemiolozi pozivaju gradske i kantonalne vlasti da odmah djeluju kako bi se spriječila dalja eskalacija zdravstvene krize.
Potrebne mjere uključuju:
Intenzivnu deratizaciju, posebno u urbanim i gusto naseljenim područjima.
Pojačan nadzor komunalnih službi, kako bi se osiguralo redovno i adekvatno odlaganje otpada.
Jasne javne upute građanima o prevenciji i prepoznavanju simptoma zaraznih bolesti.
Za sada, vlasti nisu izdale zvanično saopćenje s konkretnim planom djelovanja, ali pritisak javnosti raste. Ako se situacija ne stavi pod kontrolu, strahuje se da bi Sarajevo moglo postati žarište ozbiljne javnozdravstvene krize u ljetnim mjesecima.