U Sarajevu se pojavila opasna zarazna bolest – deset pacijenata s Dobrinje hospitalizirano je na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), a riječ je o infekciji koju uzrokuje šigela – bakterija odgovorna za bolest poznatu kao šigeloza. Iako ovo nije prvi put da se ova bakterija pojavljuje u BiH, ovaj talas izazvao je zabrinutost jer se prenosi izuzetno brzo, a posljedice mogu biti ozbiljne, posebno za djecu i starije osobe. Zabrinjavajuće je što se svi slučajevi vežu za istu geografsku lokaciju, što ukazuje na mogućnost kontaminacije vode, hrane ili loših higijenskih uslova u širem okruženju.
Šigela se prenosi fekalno-oralnim putem, što znači da je uzrok najčešće nepranje ruku, konzumiranje kontaminirane hrane ili direktan kontakt s osobom koja je zaražena. KCUS je potvrdio da je u svim slučajevima prisutna teža gastrointestinalna klinička slika, uključujući krvavu dijareju, povraćanje, visoku temperaturu i jake bolove u stomaku. Pacijenti su odmah izolirani, a epidemiolozi su angažovani na terenu kako bi identifikovali izvor zaraze.
U ovakvim situacijama, najvažnije je da građani dobiju pravovremene, tačne i konkretne informacije. Nažalost, institucije često kasne u reakciji, što dodatno širi paniku, a istovremeno smanjuje povjerenje građana. U ovom slučaju, reakcija KCUS-a bila je brza, ali izostala je šira akcija nadležnih na kantonalnom i državnom nivou. Zar nije vrijeme da se konačno shvati da zdravlje građana mora biti iznad svakog političkog prepucavanja?
Dok se političari prepucavaju oko fotelja i funkcija, bakterije i virusi nemaju stranačku pripadnost – njima je svejedno ko je Bošnjak, Hrvat ili Srbin. Oni napadaju sve podjednako, a javne službe koje bi trebale štititi građane često su zarobljene u mreži birokratije, nemara i partijskih interesa. Kada higijena padne na društvenoj ljestvici prioriteta, dobijemo upravo ovo – bolest tamo gdje bi trebala biti sigurnost.
Stručnjaci pozivaju građane da pojačaju higijenske mjere: temeljito prati ruke, izbjegavati konzumiranje hrane iz neprovjerenih izvora, čuvati djecu od kontakta sa simptomatičnim osobama i prijaviti svaku sumnju na infekciju nadležnim zdravstvenim ustanovama. Naročito je važno da vrtići, škole, tržnice i ugostiteljski objekti poštuju zdravstvene protokole jer su upravo ta mjesta najčešće žarišta širenja zaraza.
Zdravstvena sigurnost nije luksuz nego osnovno ljudsko pravo. Ako institucije ne mogu obezbijediti minimalne sanitarne uslove i hitno reagovati kada se pojavi zarazna bolest – šta onda uopšte rade? Ova pojava šigeloze u Sarajevu je više od medicinskog pitanja – to je simptom društva koje sistemski zapostavlja javno zdravlje. A kad zdravlje nestane – sve ostalo postaje besmisleno.
#Šigeloza #Sarajevo #ZdravljePrijePolitike #JavniHigijenskiAlarm #KCUS #ZdravstvoBiH #ZaraženiGrađani #OpasnaInfekcija #SprečimoŠirenje #PranjeRukuSpašavaŽivote