Opasnost od nuklearnog rata nije isključena, ali treba vjerovati da do takve katastrofe ipak neće doći, te da će lideri i Indije i Pakistana pokazati da su zaista lideri, smatra Robert Barić, vojni analitičar. Ukoliko bi došlo do nuklearnog rata između Indije i Pakistana odmah bi u tom dijelu planete bilo 100 do 150 miliona mrtvih, rekao je za Al Jazeeru Robert Barić, vojni analitičar i profesor sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti.
Ističe da je Pakistan slabija strana u sukobu, te da Indija može djelovati na više vojnih načina protiv višegodišnjeg neprijatelja u sporu oko Kašmira, a jedan od njih je „vodena bomba“. Indija može uraditi kao i 2016. godine, naglašava, da pošalje specijalne snage da udare po pakistanskim kampovima za obuku militantnih grupa, ali i da kao 2019. ograniči se na zračne udare.
„Ti zračni udari tada nisu bili toliko učinkoviti. Kao treća opcija bila bi totalna vojna intervencija u Kašmiru što bi onda eskaliralo u otvoreni rat. To u svakom slučaju ne bi bilo dobro ako stvari gledamo i u geopolitičkom, globalnom smislu“, kazao je Barić.
‘Vodena bomba’ uništila bi poljoprivredu Pakistana
Indija bi u novom sukobu Pakistan mogla i ekonomski devastirati, pojašnjava.
„Dugo sliv rijeke Ind nije se dovodio u pitanje, ali je Indija sada tražila suspenziju tog sporazuma. Ne može zaustaviti slijev u Pakistan, ali može napraviti ‘vodenu bombu’ – zaustaviti kratko, pa pustiti vodu. To bi nanijelo i Indiji štetu, Međutim, posljedice po Pakistan bile bi nemjerljive, jer se 60 posto poljoprivredne površine te zemlje navodnjavanju iz te rijeke. Isto tako, Indija bi mogla izvršiti i pomorsku blokadu što bi veoma jako utjecalo na ekonomiju Pakistana“, rekao je Barić.
Smatra da ni Indija ni Pakistan ne žele „nuklearnu eskalaciju“, no i da opasnost postoji zbog blagih reakcija iz svijeta.
„Ako gledamo opasnost od nuklearnog rata ona nije isključena, ali vjerujem da do takve katastrofe, ipak, neće doći, te da će lideri i Indije i Pakistana pokazati da su zaista lideri, pa da sukob neće eskalirati. Međutim, zabrinjava prilično blaga reakcija svjetskih sila, vanjskih činilaca da obuzdaju situaciju.
Veliki problem je i što u Indiji i Pakistanu sustav zapovijedanja nije isti kao kod drugih nuklearnih svjetskih sila gdje o tome odlučuju državni vrhovi. Za taktičku upotrebu nuklearnog oružja kod njih može odlučiti operativni zapovjednik i onda može doći do jako gadne stvari“, kazao je Barić.
Svijet bi doživio ‘nuklearnu zimu’
Tvrdi da je studiju iz 2019. godine ukazala da bi u slučaju nuklearnog rata Indije i Pakistana bilo 100 do 150 miliona mrtvih u Aziji.